HALL OF FAME


Hall of Fame table options:
Click member name for BIO information (if available)
Click column headers to sort
Use "Search" to narrow results

Prefer to download the full Hall OF Fame list as a PDF?

Download Hall of Fame PDF



INDUCTION YEAR MEMBER ASSOCIATION CATEGORY
*** 1960 Frank Bruggeman Burlington Bowling Ability
*** 1960 Carl Schmidt Davenport Bowling Ability
*** 1960 Roy Simmons Des Moines Bowling Ability
*** 1960 Max Jepson Clinton Meritorious Service
*** 1960 H. Pat Finnegan Muscatine Meritorious Service
*** 1960 Frank Campbell Davenport Posthumous
* 1961 Frank Stanek Cedar Rapids Meritorious Service
* 1961 Fred Van Allen Clinton Posthumous
* 1961 Martin Unmacht Dubuque Posthumous
* 1962 Charles Robinson Des Moines Meritorious Service
* 1963 John White Sioux City Posthumous
* 1963 Phyllis Wheeler Council Bluffs Service
* 1963 Beulah Abbott Davenport Performance
* 1964 W.T Ormstom Waterloo Meritorious Service
* 1964 Henry Rieder Dubuque Posthumous
* 1965 C.D. Fellingham Boone Posthumous
* 1966 Moses Robinson Burlington Bowling Ability
* 1966 Laura Albrecht Davenport Service
* 1968 Renus Lytle Mason City Meritorious Service
** 1968 Ethel (Billy) Lindehof Des Moines Service
* 1968 Lena McWane Davenport Service
* 1968 Floy Harmsen Waterloo Service
* 1970 Bev Ortner Sioux City Performance
* 1971 Art Vinall Davenport Posthumous
* 1971 Ann Rand Des Moines Service
* 1972 William Niedert Waterloo Meritorious Service
* 1972 Oliver Bently Muscatine Posthumous
* 1972 Betty Meyer Fort Dodge Service
* 1973 Karl Knodle Boone Bowling Ability
* 1973 George Bellingtier Fort Dodge Meritorious Service
* 1973 William Compton Sioux City Posthumous
* 1973 Leta Smith Cedar Rapids Service
* 1974 Ed Lenth Waukon Bowling Ability
* 1974 P. John Petersen Cedar Falls Bowling Ability
* 1974 Thomas McLaughlin Clinton Meritorious Service
* 1974 Walter Harmsen Waterloo Posthumous
* 1974 Joanne Chapman Sioux City (Blencoe) Performance
* 1975 Roy Granneman West Union Bowling Ability
* 1975 Ivan Altman Newton Meritorious Service
* 1975 William Hessel Dubuque Meritorious Service
* 1975 Earl Van Meter Council Bluffs Posthumous
* 1975 Vera Schlenker Waterloo Service
* 1976 Franklin Tate Clinton Bowling Ability
* 1976 Robert Jacobs Davenport Meritorious Service
* 1976 William French Mason City Posthumous
* 1976 Nellie Nicholson Ottumwa Service
* 1977 Robert Hansen Waterloo Bowling Ability
* 1977 C.N. Nick Pauly Dubuque Meritorious Service
* 1977 Don Taylor Marshalltown Posthumous
* 1978 Merlin Tanner Dubuque Meritorious Service
* 1978 Harold Kauffman DeWitt Meritorious Service
* 1978 Gertrude Frohwein Des Moines Service
* 1979 Richard Schmitt Waterloo Bowling Ability
* 1979 Charles Rut Davenport Posthumous
  1979 Lo Borschuk Sioux City Service
* 1980 T.W. Clarken Fort Dodge Meritorious Service
* 1980 Dorathea Fort Waterloo Service
* 1981 Ronnie Hinds Fort Dodge Performance
  1982 Mike Berlin Muscatine Bowling Ability
* 1982 Warren Smith Davenport Meritorious Service
* 1983 Clark Haddy Cedar Rapids Bowling Ability
* 1983 Dr. M.T. Gordon Creston Meritorious Service
  1984 Ron Yeager Maquoketa Bowling Ability
* 1984 Orlin Peters Spencer Meritorious Service
* 1984 Arnold Reynolds Waterloo Posthumous
  1985 Ed Albers Mason City Bowling Ability
* 1985 Frank Scherbroeck Davenport Bowling Ability
* 1985 Ben Sywassink Muscatine Posthumous
* 1986 Syd Guest Sr. Ottumwa Meritorious Service
* 1986 Boyd Cook Clinton Posthumous
  1986 Linda Graham Des Moines Performance
* 1987 Jack Rigdon Muscatine Bowling Ability
* 1987 Harold Green Ames Meritorious Service
* 1987 Stella Wilcox Independence Service
  1988 Fran Eighme Waterloo Bowling Ability
  1988 Charles Kutsch Dubuque Meritorious Service
* 1988 Jerry Ramig Clinton Special Category
* 1988 Carl Berry Vinton Posthumous
  1989 Mike Erickson Dubuque Bowling Ability
* 1989 Ward Travis Council Bluffs Posthumous
  1989 Cynthia Kesterson Council Bluffs Performance
  1990 Dale Diamond Cedar Falls Bowling Ability
* 1990 Orville Harbeck Sioux City Meritorious Service
* 1990 Robert Ganahl Waterloo Special Category
* 1990 Walter Schreiber Sioux City Posthumous
  1990 Judy Gurney Council Blufs Performance
  1991 Bob Goede Burlington Bowling Ability
* 1991 George Harris Des Moines Meritorious Service
* 1991 Calvin Whitmore Moline, IL Special Category
* 1991 Joe Paulline Clinton Posthumous
  1991 Terry Christensen Onawa Performance
1992 Adrian Erickson Waterloo Bowling Ability
* 1992 Louis Kacere Cedar Rapids Special Category
* 1992 Raymond Swanson Ames Meritorious Service
* 1992 James Dixon Burlington Posthumous
* 1992 Myrna Horton Davenport- Bettendorf Performance
  1992 Linda (Overhouse) Ehlinger Dubuque Performance
  1993 James Brenner Davenport Bowling Ability
* 1993 Dick Stoner Fort Dodge Meritorious Service
* 1993 John "Jack" O'Brien Cedar Rapids Posthumous
  1993 Stephanie (Frey) Beck Dubuque Performance
  1994 Dr. John D. Calisesi Fort Dodge Bowling Ability
* 1994 Lawrence Witt Clinton Meritorious Service
* 1994 Thomas Senatra Bellevue Special Category
* 1994 Dale Bertramsen Clinton Service
* 1995 Rick Eighme Waterloo Bowling Ability
* 1996 Ralph Briles, Jr. Cedar Rapids Bowling Ability
* 1996 Dick Hughes Mason City Meritorious Service
  1996 Robert Wellner Davenport Special Category
* 1996 Virginia Hebbeln Davenport Service
  1997 John Christiansen Clinton Bowling Ability
* 1997 Willis Harrison Marshalltown Meritorious Service
* 1997 Chris Christy Iowa City Special Category
  1997 Melody Felton Des Moines Performance
  1997 Virg VanDierendonck De Witt Service
  1998 Joe Engelkes Waterloo Bowling Ability
* 1998 Joe Sollazzo Sioux City Meritorious Service
* 1998 Paul Marshall Burlington Special Category
* 1998 Walt Miranda Des Moines Posthumous
  1998 Roxann (Young) Bush Waterloo Metro Performance
  1999 Denny Torgerson Maquoketa Bowling Ability
  1999 William Tucker Davenport Meritorious Service
  1999 Russell Young Evansdale Special Category
* 1999 Ray Langham Cedar Rapids Posthumous
* 1999 Betty Ewald Council Bluffs Performance
  2000 Richard Crowe Ottumwa Meritorious Service
  2000 Chuck Rutledge Clinton Special Category
* 2000 Richard Pepmeyer Cedar Rapids Posthumous
* 2000 Shirley Kamentz- Winkler Dubuque Service
  2001 Gary Garnaas Davenport Bowling Ability
  2001 Arden Schoep Nevada Meritorious Service
* 2001 Dirk Wheat Cedar Falls Special Category
* 2001 Ernest "Wayne" Mineck Cedar Rapids Posthumous
  2001 Linda Eighme Waterloo Metro Performance
  2001 Connie Rommel Waterloo Metro Performance
  2002 George Clark Des Moines Bowling Ability
  2002 Elaine Rasmussen Council Bluffs Service
  2003 R. Jon McKeever Marshalltown Bowling Ability
  2003 Edgar Wise Cedar Rapids Meritorious Service
  2003 Marlin Gustin Royal Special Category
* 2003 Jim Eighmey Iowa Falls Posthumous           
  2003 Robin Honts Muscatine Performance
  2004 Joel Carter Davenport Bowling Ability
  2004 Gene Skinner Dubuque Meritorious Service
* 2004 Don Bartlett Ottumwa Special Category
* 2004 Wilfred "Bud" Norton Anamosa Posthumous
  2005 Gary Brinker Waterloo Bowling Ability
* 2005 Adrian Skoda New Hampton Meritorious Service
* 2005 Eugene Thornton Mason City Special Category
* 2005 Lyle Jurgensen Sumner Posthumous
  2006 Don Breeden Des Moines Bowling Skill
  2006 Bruce Strom Waterloo Meritorious Service
* 2006 Fred Brown Newton Special Category
* 2006 Bob Brown Muscatine Posthumous
  2006 Karen Krula Blencoe Service
  2006 Kristi Reidy Independence Service
  2007 Jim Novak Cedar Rapids Bowling Skill
  2007 John Kjergaard Clinton Meritorious Service
  2007 Larry Roberson Muscatine Special Category
  2007 Jan Thomas Des Moines Performance
  2008 Doug Anderson Davenport Bowling Skill
* 2008 Jack Craw Mason City Meritorious Service
* 2008 Vince Baldus Boone Posthumous
  2008 Wanda Blake Cedar Rapids Service
  2009 Bob Hochrein Dubuque Bowling Skill
  2009 Dennis Peckenschneider Arizona Meritorious Service
  2009 Darrell Fremont Madrid Special Category
* 2009 Hal DeWoody Cedar Rapids Posthumous
  2009 Cynthia Cottrell Dubuqueland Performance
  2009 Elsie Slagter Marcus Performance
  2009 Susan Strasburger Cedar Rapids Performance
  2010 Virg Cerveny Cedar Rapids Bowling Skill
  2010 Garl McLaughlin Iowa City Meritorious
2010 Duane Gustin Spencer Special Category
* 2010 Rich Kemme Waterloo Posthumous
  2011 Ronald Emmett Tragord Waterloo Bowling Skill
  2011 Dennis Hebdon Cedar Rapids Meritorious
  2011 Stan Kolbe Marshalltown Special Category
* 2011 Roger Yordy Waterloo Posthumous
  2011 Jean Mumm Davenport Metro Service
  2011 Myrtle "Sally" Reighard Washington Iowa Service
  2012 Roger Wheeler Cedar Rapids Bowling Skill
  2012 Randy Naber Muscatine Meritorious
  2012 Tom Scott Fort Dodge Special Category
* 2012 Greg Everett Waterloo Posthumous
  2012 Charla Green Fort Dodge Service
  2013 Michael Peters East Moline, IL Bowling Skill
  2013 Doug Stouffer Clinton Meritorious
* 2013 Elwin Clark Terril Posthumous
  2013 Shannon McHugh Jefferson Service
  2014 Marc Lineberry Camanche Bowling Skill
  2014 Bob Cochran Des Moines Meritorious Service
  2014 Merlyn Brown Spencer Area Special Category
* 2014 John Kehoe Waterloo Posthumous
  2014 Norma Rose Des Moines Service
  2015 Steve Berry Vinton Bowling Skill
  2015 F. Eugene Logel Muscatine Meritorious Service
  2015 Kevin Link Bondurant Special category
* 2015 Jon "Dub" Cory Fort Dodge Posthumous
  2015 Shirley Bloodsworth Pella Service
  2015 Becky Clark Des Moines Performance
  2015 Diana Sidler Boone Service
  2016 Bruce Pals Greater Cedar Valley Bowling Skill
  2016 Kenny Bern Greater Siouxland Meritorious Service
  2016 Blake Lobdell Mason City Posthumous
  2016 Carma Bouska Waverly Service
  2017 Scott Carpenter Davenport Bowling Skill
  2017 Kurt Krull Cedar Falls Special Category
  2017 Gary Wegner New Hampton Posthumous
  2017 Marilyn Mittan Luzerne Service
  2017 Virginia Johnson Cedar Falls Performance
  2018 Robert Springs Davenport Meritorious Service
  2018 Steve Oneyear Dubuque Bowling Skill
  2018 Dan Jensen Cedar Rapids Special Category
  2018 William Seitz Cedar Rapids Posthumous
** 2018 Brenda Stevens Council Bluffs Performance
  2018 Carolynn Lee Burlington Service

    *        Deceased
    **      Posthumously
    ***    Charter Member

2018 Iowa State USBC